sesja biznesowa

Zdjęcia biznesowe doskonałą inwestycją w każdej branży

Jeszcze jakiś czas temu przedsiębiorcy nie przywiązywali do zdjęć biznesowych wielkiej wagi. Wierzyli, że dobrej jakości produkty i usługi są w stanie obronić się same. Jednak czasy się zmieniły i dziś nikt nie ma już wątpliwości, że są one przepustką do kariery w każdej branży. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na wykonanie profesjonalnych zdjęć biznesowych?

Zdjęcie: Beatrice Bouchet – Prezes zarządu B&B Hotels Polska, Fotograf Krzysztof Zaleski

Dlaczego zdjęcia biznesowe są nam potrzebne?

Jeszcze kilkanaście lat temu internet nie był tak powszechny i wiele biznesów mogło się bez niego obyć. Co bardziej nowocześni przedsiębiorcy zakładali swoje własne witryny internetowe i na tym koniec. Dziś niemal każdy klient szukający dowolnych produktów i usług zacznie poszukiwania od internetu (i na tym je prawdopodobnie skończy). Jeżeli jesteśmy zainteresowani sprzedażą swoich produktów i usług – po prostu musimy zaistnieć w sieci.

W tej chwili niemal każdy przedsiębiorca otwierający własną firmę zakłada równocześnie stronę internetową. Jako, że witryny internetowe posiadają wszyscy, samo ich posiadanie już nas nie wyróżnia. Jeżeli chcemy zdobyć przewagę nad konkurencją i pozyskać klientów – są nam potrzebne profesjonalne zdjęcia biznesowe.

Współcześnie wiele biznesów działa tylko w sieci. Przedsiębiorcy nie mają bezpośredniego kontaktu ze swoimi klientami. Jednocześnie jako ludzie potrzebujemy wiedzieć od kogo kupujemy, z czyich usług korzystamy. Tu właśnie przydają się zdjęcia biznesowe. Dzięki nim klient ma szansę dowiedzieć się kim jesteśmy. W przypadku braku bezpośredniego kontaktu zadziała „efekt aureoli”. Oznacza to, że dana osoba wyrobi sobie opinię na nasz temat właśnie na podstawie zdjęć. Gdy będą one dobre, uzna, że jesteśmy ekspertami w swojej branży i nawiąże z nami kontakt. Jeśli zamieścimy zdjęcie nieodpowiednie, odbiorca uzna, że jesteśmy mało autentyczni  i już do nas nie wróci. Jak widać dzięki zdjęciom biznesowym możemy wiele zyskać, ale także dużo stracić.

 

Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego nie powinno się eksperymentować ze zdjęciami biznesowymi. Należy zlecić je profesjonaliście, a równocześnie dobrze się do nich przygotować. Ważne jest odpowiednie otoczenie. Sesja może odbyć się w siedzibie naszej firmy, studiu fotograficznym, w plenerze. Nie ma złego miejsca na zdjęcia biznesowe – najważniejsze jest to jaki efekt chcemy dzięki nim uzyskać.

Z fotografem warto jest omówić także strój do zdjęć. Większość osób decyduje się na elegancką klasykę. Mężczyźni wybierają garnitury. Kobiety stawiają na garnitur lub sukienkę i marynarkę. Jednocześnie w kwestii ubioru nikt niczego nam nie narzuca. Jeżeli uznamy, że klasyczna kreacja w żaden sposób nie pasuje do naszej działalności – przełammy schemat. Nie zapomnijmy jednak poinformować o tym fakcie fotografa (podczas sesji biznesowej niewskazane są między innymi jaskrawe kolory – pamiętajmy, że rozpraszają one uwagę odbiorcy, a dodatkowo sprawiają problemy w obróbce graficznej).

Przed sesją należy się wyspać. Nawet najlepszy fotograf nie zrekompensuje nam braku snu, a na zdjęciach biznesowych nie powinniśmy sprawiać wrażenia zmęczonych.

Fotoblog fotografa biznesowego

 Jeżeli chcemy, żeby nasze zdjęcia biznesowe zaczęły na siebie zarabiać, nie powinniśmy zlecać ich przypadkowej osobie. Warto zgłosić się do profesjonalisty. Koniecznie z doświadczeniem w pracy z klientami z branży, w której i my działamy. Przed rozpoczęciem współpracy powinniśmy poznać twórczość danego fotografa. Poprośmy go o pokazanie portfolio, zapytajmy, czy prowadzi fotobloga (jest to znakomita forma promocji swojej twórczości w internecie). Na podstawie przedstawionych fotografii podejmijmy decyzję o rozpoczęciu współpracy lub wręcz przeciwnie – zrezygnujmy z niej. Pamiętajmy, że zdjęcia biznesowe mają kreować nasz wizerunek. Jeśli na starcie mamy wątpliwości czy prace danego fotografa nam pasują, nie powinniśmy ryzykować. W dużych miastach z pewnością znajdziemy setki osób zajmujących się fotografią biznesową.

Dodaj komentarz